نمای خشک آجری

نمای خشک یکی از جدیدترین روش ها برای اجرای نماهای ساختمانی می باشد که در آن بدون استفاده از ملات، متریالهای مختلف با استحکام بسیار بالا نصب می شود. برای مثال آجرهای نسوز مورد استفاده در این سیستم دارای تنوع و رنگ های مختلف می باشد.
در اجرای نمای خشک آجری، ابتدا زیرسازی فلزی بر روی بدنه ی ساختمان اجرا شده و سپس آجرهای مورد نظر توسط اتصالات خاص روی ریل های آلومینیومی نصب می شوند. با اجرای نما به این روش، بین دیوار ساختمان و آجرها فاصله وجود دارد و به همین دلیل می توان از آن برای انتقال لوله و تاسیسات و پنهان سازی آنها استفاده نمود..

سبک وزن:
ضخامت کم اسلب ها (سایز 120*360 در ضخامت های 3و6و12 میلیمتر)  باعث سبک وزن بودن این محصول شده است و بنابراین حمل و جا به جایی صفحات را تسهیل کرده است. وزن صفحات برای ضخامت 3 میلیمتر حدود 7 کیلوگرم می باشد.

ضد آب و رطوبت:
فرآیند سخت شدن و محکم شدن صفحات نئولیت ، تخلخل این صفحات را تا 08/0 درصد کاهش می دهد تا جایی که در مقابل جذب آب و همچنین لک کاملا مقاوم اند. این ویژگی ، این صفحات را برای محیط های مرطوب بسیار مناسب کرده است.

مقاوم در برابر اشعه :UV
به علت طبیعی بودن این صفحات در صورتی که در معرض نورخورشید قرار بگیرند رنگ خود را از دست نداده و کم رنگ نمی شود.

مقاوم در برابر خط و خش:
به علت سخت بودن این صفحات کاملا در برابر خش و سائیدگی مقاوم هستند. همچنین در صورتی که در معرض فشار قرار گیرند تاب بر نمی دارند.

سازگار با محیط زیست:
صفحات نئولیت قابل بازیافت و تجزیه به مواد تشکیل دهنده خود هستند و همچنین می توان این صفحات را از مواد اولیه بازیافت شده تولید کرد.

نظافت آسان:
صفحات سرامیکی نئولیت در مقابل بیشتر مواد شوینده موجود در بازار از جمله انواع سفیدکننده ها مقاوم اند و به علت عدم وجود تخلخل ، این صفحات عاری از هرگونه باکتری و قارچ بیماری زا می باشند.

به چه نمایی نمای خشک آجری میگویند؟

نمای ساختمان از مهم ترین اقدامات در ساخت و ساز بوده و به شدت در جلوه ظهوری و همچنین قیمت بنا تاثیرگذار است. یکی از اصلی ترین مصالح مورد استفاده در ساختمان های ایرانی، آجر می باشد که از نظر رنگ بندی و شکل و اندازه تنوع بالایی دارد. در سیستم های قدیمی اجرای نما از ملات سیمان برای نصب آجر روی سطح نما استفاده میشد که فرآیندی زمان بر، خطرناک( بحث ریزش مصالح در زلزله ها ) و نسبتا گران بود. نمای خشک آجری از سیستم های جدیدی می باشد که برای آجری کردن نما بدون ملات و تنها با زیرساخت فلزی استفاده میشود.
در اجرای نمای خشک آجری، ابتدا زیر ساخت فلزی بر روی ساختمان اجرا شده و سپس آجرها در طرح و مدل مورد نظر روی ریل های آلومینیومی قرار میگیرد. در نهایت تایل های آجری با اتصالات محکم بر روی زیر ساخت فلزی نصب میشود. با اجرای نما به این روش، بین دیوار ساختمان و آجرها فاصله وجود دارد و به همین دلیل می توان از آن برای انتقال لوله و تاسیسات و پنهان سازی آنها استفاده نمود.

مزایای نمای خشک آجری

عدم استفاده از ملات سیمانی برای نصب آجر بر روی نما چند مزیت مهم را به همراه دارند که از مهم ترین آنها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

• نصب تایل های از قبل آماده شده تاثیر زیادی بر سرعت اجرای نما دارد.
• عدم نیاز به ملات برای نصب آجر روی نما، سرعت را افزایش داده و باعث میشود به نیروی کار کمتری نیاز داشته باشید. به همین دلیل تا حد زیادی هزینه ها کمتر خواهند شد.
• فضای بین نما و دیوار اصلی منجر به عایق شدن حرارتی ساختمان میشود.
• لوله و تاسیسات پشت نمای آجری قرار گرفته و منجر به زیباتر شدن جلوه ساختمان خواهد شد.
• ترمیم نما به دلیل شکستگی و خرابی تعداد از آجرها به آسانی امکان پذیر است. برای ترمیم کافیست تایل مربوطه جدا شده و مجدد آجرهای سالم روی آن قرار گیرند.
• امکان اجرای طرح و مدل های متنوع نمای خشک آجری بر اساس سبک معماری
• عدم تولید ضایعات زیاد در حین اجرای نما و همچنین قابلیت بازیافت مصالح موجود در نما
• تایل های حاوی آجر پس از نصب روی نما قابل جا به جایی می باشند. به عبارت دیگر، این تایل ها را می توان بر روی سایر ساختمان ها مجدد استفاده نمود.
• آسیب پذیری این نماها نسبت به آجرهایی که با ملات متصل میشوند تا حد زیادی کمتر است.
• اجرای نمای خشک آجری نسبت به سایر انواع نماهای آجری از نظر اقتصادی مقرون به صرفه تر است.
• به دلیل حذف ملات و استفاده از زیر ساخت فلزی و عدم نصب مستقیم آجر روی ساختمان، وزن تحمیلی با این شیوه اجرای نما برای بنا بسیار کم می باشد.
• زیر ساخت فلزی نصب شده روی ساختمان از استحکام بسیار زیادی بر خوردار بوده و نصب مهندسی این سیستم باعث شده است که نمای ساختمان مقاومت بالایی در برابر زلزله داشته باشد.
• آجرهای مورد استفاده در این نما نسوز بوده و مقاومت بالایی در برابر افزایش دما دارند